Případ masové vraždy pěti členů jedné jediné rodiny z roku 1926 patří mezi nejděsivější případy v dějinách naší kriminalistiky. Minulost Františka Sandtnera jakoby jej k podobně zvrácenému vyvrcholení jeho života přímo předurčovala. To ale na hrůznosti jeho činu nic nemění a utrpení jeho obětí o nic neumenšuje. Jaký je příběh pětinásobného vraha Františka Sandtnera?
Život Františka Sandtnera
V roce 1903 se v mostecké věznici narodil jedné z vězenkyň syn František. Jeho matka si odpykávala trest za krádeže a v době, kdy byly Františkovi dva roky, dokonce spáchala sebevraždu. Jen stěží si lze asi představit horší start do života, zvláště když ani otec, bývalý houslař, který se však již několik let životem protloukal jako tulák, nejevil o dítě zájem. František tak putoval do klášterního sirotčince v severočeské Kadani. Bohužel, ani klášterní prostředí nemělo na Františka – někdy mu říkali i Franz – pozitivní vliv. Velmi brzo se u něj začaly projevovat agresivní sklony a ve svých 13 letech dokonce napadl jednu z jeptišek, pravděpodobně s úmyslem jí zabít. Po této události byl z kláštera vykázán a stejně jako jeho otec, i on se stal tulákem. Živobytí si obstarával drobnými krádežemi nebo příležitostnou prací. Za krádeže byl i opakovaně trestán. V roce 1920 se zdálo, že se na Františka Sandtnera konečně usmálo štěstí, získal totiž zaměstnání na Döllnerově statku v Doyscherhofu nedaleko Mariánských Lázní, kde se měl starat o koně. Ani zde ale Sandtner dlouho nevydržel a již po necelém čtvrt roce se po hádce s majitelem statku musel poroučet. Tento zážitek zůstal v jeho nitru až do konce života, Sandtner od této chvíle myslel na pomstu…
V roce 1925 nastoupil vojenskou službu u pěšího pluku v Prešově. V té době již do osudné dne zbývaly jen měsíce.
Pětinásobná vražda a trest
Zážitek z Döllnerova statku nedal Sandtnerovi spát, v dubnu 1926 potom přišel čas, aby se za jeho majitelům za domnělou křivdu pomstil. V noci z 9. na 10. dubna 1926 se na statek vrátil se sekyrou v ruce a v uniformě. Ve spánku napadl a umlátil statkáře (40 let), jeho ženu (37 let), služebnou (30 let) a dvě děti ve věku 3 a 9 let. Jeho řádění ale unikl jedenáctiletý statkářův syn Kašpar, který byl následně schopen útočníka četníkům a policistům popsat. Když Sandtner ze statku utíkal, mrštil ještě sekyrou po náhodném kolemjdoucím. Zatčen byl František Sandtner poměrně brzy a k činu se přiznal. Chyba vyšetřujícího soudce, který omylem prozradil Sandtnerovi jméno dalšího podezřelého, sice vedla k tomu, že svoje doznání odvolal a snažil se část viny přesunout právě na onoho dotyčného. Důkazy však byly přesvědčivé a František Sandtner byl odsouzen k trestu smrti. Nepomohla mu ani žádost o milost k prezidentu Masarykovi, jeho čin byl tak nelidský, že prezident dal souhlas k vykonání trestu, což se také 1.července 1927 v Plzni stalo.
Napsal: Martin Straka