Kriminalistům z Kraje Vysočina se podařilo odhalit a zadržet dvojici mužů, která šířila falešné bankovky a používala je k nezákonným platbám. Muži ve věku 36 a 38 let se dopustili závažné trestné činnosti na území Kraje Vysočina i mimo něj. Falešné bankovky předkládali při platbách v prodejnách, na čerpacích stanicích i v restauracích. V některých případech jejich podvodné úmysly vyšly, jindy jejich jednání odhalili zaměstnanci provozoven a muži se pokusili z místa uprchnout.
Série podvodů začala na podzim loňského roku
První případy placení falešnými bankovkami začaly vycházet najevo na podzim minulého roku, kdy byly hlášeny z různých míst Jihlavy. Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality bezprostředně zahájili prověřování, při kterém shromažďovali důkazy a pátrali po pachatelích. Jak počet oznámení narůstal, rozšířil se rádius oblastí zasažených touto trestnou činností. Kromě Jihlavy a okolí byly neplatné bankovky zaznamenány také na Havlíčkobrodsku, Pelhřimovsku, Třebíčsku, Žďársku, Brněnsku a Benešovsku.V rámci intenzivního šetření měli kriminalisté stále více indicií, které je přivedly na stopu podezřelých. V druhé polovině prosince se jim podařilo oba muže zadržet. Během rozsáhlé akce následovaly domovní prohlídky v místech bydliště zadržených, jejich garáže a vozidla. Kriminalisté při prohlídkách objevili a zajistili stovky kusů falešných bankovek v různých nominálních hodnotách, mezi nimiž byly české koruny i eura. Větší část falešných peněz byla nalezena v bytě jednoho z pachatelů, zatímco další napodobeniny byly ukryty ve vozidle.
Jak podvod fungoval?
Obvinění muži se snažili maskovat zjevné znaky falešných bankovek. Používali napodobeniny českých korun v hodnotách tisíc a dva tisíce korun, na nichž byl výrazný nápis „PLAYING MONEY“, který naznačuje, že se jedná o falešné bankovky určené například ke hře nebo výuce. Pachatelé se pokusili tento nápis překrýt bílou barvou a bankovky při platbě vydávat za pravé.„S těmito bankovkami muži zaplatili či o platbu pokusili v celkem třiadvaceti případech, z toho patnáctkrát byli úspěšní,“ uvedla policejní komisařka por. Ing. Veronika Říhová. Falešné peníze se pachatelé snažili nejčastěji využívat k menším transakcím, například při dobíjení kreditu nebo nákupu drobného zboží. Podvodníci navštěvovali různé provozovny jednotlivě s cílem nevzbudit podezření, přičemž se střídali mezi různými městy, vesnicemi i obcemi u dálnice.
Způsobené škody a další průběh trestního řízení
Podle dosavadních šetření způsobili muži škodu ve výši třiceti tisíc korun. Další škody za necelých dvacet tisíc korun se jim nepodařilo způsobit díky ostražitosti zaměstnanců provozoven, kteří podvod odhalili a falešné bankovky odmítli přijmout.
Policejní komisařka zahájila trestní stíhání obou mužů, kteří čelí obviněním z pokračujícího zločinu padělání a pozměnění peněz, z přečinu podvodu a z držení falešných bankovek. „Za placení těmito bankovkami byli muži obviněni z výše uvedených trestných činů. Další stovky padělaných bankovek nalezené při domovní prohlídce situaci pouze zhoršily,“ řekl mjr. Mgr. Michal Olejníček, vedoucí oddělení hospodářské kriminality.Mladší z obviněných je stíhán na svobodě a po nezbytných procesních úkonech byl propuštěn. Starší z mužů však čelí přísnějšímu režimu. Vzhledem k tomu, že již dříve byl za obdobnou trestnou činnost stíhán, soud vyhověl návrhu na jeho vzetí do vazby. Policisté jej proto umístili do věznice, kde bude čekat na další průběh vyšetřování.
Trestní sazba a vyhlídky na trest
Případ nadále vyšetřují kriminalisté hospodářské kriminality. Pokud budou muži uznáni vinnými, hrozí jim za závažnou trestnou činnost trest odnětí svobody ve výši tří až osmi let. Policie v této souvislosti apeluje na veřejnost a provozovny, aby při přijímání hotovosti pozorně kontrolovali bankovky a v případě podezření na padělek neprodleně kontaktovali policii.