Jméno Davida Virguláka patří k těm, které máme ještě v živé paměti. Jeho řádění vyvolávalo v průběhu roku 2014 strach mezi pražskými taxikáři, které si vybíral za oběti, a zájem celé veřejnosti i sdělovacích prostředků. Jak a proč vraždil David Virgulák známý jako „vrah taxikářů“?
Vraždy taxikářů
Nález těla mrtvého taxikáře v Praze 2 zaplnil v soboru 1. února 2014 mediální prostor. Policie okamžitě potvrdila násilnou smrt a žádala veřejnost o pomoc. Auto na místě stálo podle svědků již několik dní a za datum vraždy bylo vyšetřováním určeno na 30, leden. Zavražděný taxikář byl usmrcen několika střelnými ranami, včetně té v oblasti hlavy. O dva měsíce později, konkrétně 11. dubna, potom nalezl náhodný kolemjdoucí v oblasti pražské Uhříněvsi dvě mrtvá těla u silniční komunikace. Původní předpoklad, že se mrtví stali obětmi dopravní nehody se ukázal jako mylný, při prvotním ohledání byla nalezena střelná poranění. Oběti byly identifikovány a vyšlo najevo, že jde o dvojici taxikářů ve věku 25 a 58 let. Policie okamžitě brát v potaz možnost, že případ má spojitost s vraždou z konce ledna. Tomu, že oba případy mají něco společného napovídal i fakt, že auto jednoho z mrtvých mužů bylo později nalezeno ve stejné ulici, kde bylo na začátku února nalezeno auto s prvním mrtvým taxikářem. Policie brzy povýšila tento (správný) předpoklad na svoji hlavní vyšetřovací verzi a hon na vraha taxikářů začal.
Vyšetřování a dopadení pachatele
Vyšetřovatelé brzy věděli, že všechny tři oběti byly zastřeleny jednou zbraní. K dispozici měli také pachové stopy nalezené v autech obětí a díky svědkům i identikit pachatele. David Virgulák se dostal do hledáčku policie velmi brzy, již několik hodin po nálezu dvou mrtvých taxikářů byl zadržen v supermarketu s peněženkou jednoho z nich! Přímé a nezvratné důkazy ale chyběly. Virgulák se v této době dostal naštěstí za mříže za jinou trestnou činnost a neměl tak možnost ve vraždění pokračovat. Zatímco si David Virgulák odpykával svůj trest, policie pokračovala ve vyšetřování a v roce 2015 konečně shromáždila dostatek důkazů, aby jej mohla obvinit. Svoji roli přitom sehrály i výpovědi vězňů, kteří sdíleli vazbu přímo s Virgulákem. David Virgulák svoji vinu celou dobu popíral, soud však založil svůj rozsudek na důkazech, nyní již nezvratných, a odsoudil Virguláka na doživotí. Jeho trest potvrdil i Nejvyšší soud, který zamítl dovolání.
Motiv
Motiv Virgulákových činů je velmi prostý – peníze. Své oběti si vybíral náhodně a jeho jediným motivem byl finanční prospěch. Jeho výdaje byly totiž velmi vysoké díky tomu, že se stal závislým na drogách, za které denně utrácel až 6000 korun.
Podle odborných posudků má David Virgulák nestabilní osobnost se sklony k agresivitě a impulsivnímu jednání. Pod vlivem drog byla tato stránka jeho osobnosti ještě patrnější. Za oběť jeho závislosti padly bohužel tři nevinné lidské životy.
Napsal: Martin Straka