Po mobilním telefonu značky Apple iPhone zatoužila šestnáctiletá dívka z Olomoucka. Na jednom z internetových inzertních portálů ji proto na konci srpna 2020 zaujal inzerát, ve kterém dosud nezjištěný prodejce telefon nabízel za částku 15 000 Kč. Společně s ním se prostřednictvím e-mailové konverzace na nákupu dohodla. Požadovanou sumu mu uhradila převodem na domluvené číslo účtu. Do dnešního dne se však přístroje nedočkala a ani zaplacené peníze jí povedený prodejce zpátky nevrátil. S touto nepříjemností se proto včera obrátila na olomoucké policisty. Ti případ zaevidovali pro podezření z trestného činu podvod, na který trestní zákoník stanoví trest odnětí svobody až na dvě léta, zákaz činnosti nebo propadnutí věci. Upozorňujeme opětovně všechny, kteří využívají k nákupu inzertní portály na internetu, aby se při nakupování řídili níže uvedenými základními pravidly a snížili tím pravděpodobnost, že se stanou obětí podvodníků.
Doporučení pro nakupující na inzertních portálech • Zjistěte si co nejvíce informací o prodávajícím – reference (zadejte do vyhledávače informace, které znáte – jméno, telefonní číslo, e-mail, číslo bankovního účtu a hledejte zkušenosti ostatních uživatelů). • Neobjednávejte zboží u prodávajícího bez recenze, v případě nízkého počtu recenzí se mu raději vyhněte. • Nápadně nízká cena, než je cena obvyklá, je podezřelá. • Nikdy nezasílejte peníze předem na účet prodávajícího, kterého neznáte. • Navrhněte prodejci osobní odběr a v případě jeho výmluvy (např. je v nemocnici, v zahraničí apod.) zboží nekupujte.
Nejenom pro nákup zboží, ale i pro ostatní finanční transakce na internetu (seznamka, pronájem, zprostředkování půjčky, …) platí stejné pravidlo, které zní:
Neposílejte peníze nikomu, koho znáte pouze z virtuálního prostředí a nemůžete si ověřit jeho identitu, tito pachatelé vystupují pod falešnými profily a jejich jediným cílem je vylákat z Vás finanční prostředky!
por. Mgr. Lenka Vanková