František Tégler patří mezi ty vrahy, kteří znovu zabíjeli i poté, co si odpykali trest za vraždu první. Motivy obou vražd se přitom diametrálně lišily, stejně jako jejich oběti. Výsledek vraždy je ale vždy stejný: zmařený lidský život. František Tégler zmařil dva a sám proto poté skončil na popravišti.
První vražda, 1968
František Tégler se narodil ve slovenské dědině Dolný Kubín a nikdy nebyl člověkem, kterému by kdokoliv předpovídal zářnou budoucnost. Vychodil jen pět tříd základní školy a měl pověst agresivního a násilnického člověka. Jeho osobnost byla ale ještě temnější…
V březnu roku 1968 vylákal Tégler do lesa malého syna místního funkcionáře, poté jej znásilnil, a nakonec jej oběsil. Svůj hrůzný čin spáchal v době, kdy ještě nebyl plnoletý, bylo mu teprve 17 let. Proto odešel od soudu s mírným, sedmiletým trestem. Ani ve vězení nezkrotl a trest mu byl dokonce o 9 měsíců prodloužen za napadení spoluvězně.
Druhá vražda, 1979
Po návratu z vězení začal František Tégler pracovat v družstvu v obci Pucov. Jednou navrhl svým spolupracovníkům, že by se mohli složit na lahev a společně popít. Ostatním se nápad líbil a začali vyndávat peníze, jeden z nich měl ale u sebe poměrně velký obnos připravený na nákup stavebního materiálu. To neuniklo Téglerově pozornosti a v jeho hlavě se začal rodit plán.
Když se společnost rozešla a dotyčný se odebral k domovu, Tégler jej sledoval se sekyrou v ruce a v příhodnou chvíli na něj zezadu zaútočil. První rána se mu však nepovedla a došlo k boji. Až v něm Tégler muže sekyrou umlátil a následně samozřejmě okradl.
Když zavražděný nedorazil domů, zorganizovala jeho manželka pátrání a brzy bylo objeveno jeho zakrvácené tělo. Když žena svolávala sousedy s prosbou o pomoc, Téglera dokonce potkala a on jí pomoc odmítl. František Tégler byl z činu podezřelý již od začátku a když u něj policisté našli i peníze a zakrvácenou sekyru, nebylo co řešit.
Soud a trest
Důkazy proti Téglerovi byly jasné, šlo spíše o to objasnit detaily vraždy a samozřejmě také rozhodnout o výši trestu. Tégler před soudem vypověděl, že nechtěl vraždit, když se mu ale nepodařilo kolegu omráčit, bál se, že by jej mohl následně identifikovat. Poněkud absurdně zní potom jeho argument, že jej neokradl kompletně a ze sedmi tisíc, které měla jeho oběť u sebe vzal pouze šest. Do výpovědí se nicméně zamotával a často je měnil.
Soudní psychologové u Trégla hovořili o nízké inteligenci a obecně nevyvinuté osobnosti. Náprava obviněného byla označena jako prakticky vyloučená. S přihlédnutím k odborným posudkům a k tomu, že se nejednalo o jeho první vraždu byl František Tégler odsouzen k trestu smrti oběšením, který byl vykonán 25. září 1980. Jako jeden z mála k trestu smrti odsouzených lidí se neodvolal.