Dvaapadesátiletá žena se stala obětí propracovaného podvodu, který začal nevinně – seznámením na internetové seznamce. V listopadu minulého roku zde navázala kontakt s mužem, který se vydával za vojáka sloužícího na misi v Iráku. Postupem času si muž získal její důvěru a využil ji pro svůj podvodný plán. Přišla tak o téměř 150 tisíc korun.
Balík s „úsporami“ lákal zájem podvodníků
Po několikatýdenní virtuální komunikaci nabídl muž ženě zvláštní žádost – požádal ji o přijetí balíku, který prý zaslal kurýrem na její adresu. Tvrdil, že zásilka obsahuje jeho našetřené peníze a zlato, které si chtěl u ní dočasně uschovat. Pod záminkou vzbuzování důvěry a blízkého vztahu žena souhlasila.
Nedlouho po domluvě obdržela od údajné kurýrní společnosti zprávu, která obsahovala pokyny k uhrazení celních poplatků ve výši necelých šesti tisíc dolarů (zhruba 140 tisíc korun). Následovala jasná žádost – peníze měla odeslat na uvedený neznámý bankovní účet. Žena poté částku převedla. Podvod však zde nekončil.
Druhá část podvodu odhalila lež
Jen pár dní po zaplacení přišel druhý e-mail od stejné falešné přepravní společnosti. Tentokrát však požadovali doplatek dalších dvacet tisíc euro (přibližně půl milionu korun) za údajně vzniklé dodatečné poplatky. V tomto bodě však žena začala mít podezření a více peněz již odmítla zaslat.Teprve tehdy si uvědomila, že se stala obětí promyšleného internetového podvodu, a rozhodla se případ nahlásit policii. I přes její rychlou reakci podvodníkovi v rámci prvotní platby odevzdala téměř 150 tisíc korun.
Nebezpečí podvodů na internetuPolicie momentálně případ vyšetřuje a pátrá po pachateli. Podvodníci tohoto druhu obvykle využívají falešné identity a historii vytvořenou tak, aby působili důvěryhodně a vyvolali u svých obětí soucit či romantické city. I v tomto případě využil pachatel příběh o vojenské službě a plánovaný úkryt úspor, aby získal důvěru oběti. Pokud bude pachatel dopaden, hrozí mu za trestný čin podvodu až pět let odnětí svobody. Policie navíc upozorňuje veřejnost na stále častější případy podobného typu, které se množí zejména na internetových seznamkách a sociálních sítích.
Jak se chránit před podvody?
Experti i policie apelují na opatrnost při seznamování na internetu a doporučují vždy pečlivě ověřovat identitu osob, se kterými komunikujete. Zde je několik užitečných rad, jak se vyhnout pastem podvodníků:
1. Důvěřuj, ale prověřuj
Nevěřte slepě příběhům, zejména pokud obsahují dramatické situace, žádosti o finanční pomoc či jiné podezřelé nároky.
2. Nikdy neposílejte peníze na neověřené účty
Žádná legitimní společnost, a už vůbec ne neznámý jedinec, po vás nebude žádat platby předem bez jasného důvodu a prověřitelných důkazů.
3. Podělte se o své pochybnosti
Pokud vás něco znepokojí, neváhejte se obrátit na blízké osoby, ať vám pomohou situaci posoudit.
4. Kontaktujte policii
Máte-li podezření, že se jedná o pokus o podvod, vždy se obraťte na Policii ČR.
zdroj: KŘP Zlínského kraje